PL  |  EN  |  DE

UPAŁ- jak przetrwać gorące dni z naszym koniem

  1. ŚWIEŻA WODA

Przede wszystkim konie powinny mieć zawsze ( w stajni i na padoku) zapewniony stały dostęp do świeżej wody.
Woda jest najważniejszym składnikiem końskiego organizmu. Koń pije średnio ok 20-35 litrów wody. 

Poidła, wiadra czy wanny poiwnny byc czyste a woda regualrnie zmieniana. Nagrzana woda nie spełni swojego zadania.

  1. PRZEBYWANIE NA SŁOŃCU

Gdy  na dworze robi się gorąco konie powinny wychodzić na padok tylko w godzinach porannych i ewentualnie popołudniowych/wieczornych. Jeśli konie przebywają na dworze dłużej,  powinny mieć zapewniony cień gdzie będą mogły się schronić przed słońcem. Miedzy godzina 11 a 16 powinny przebywać w stajni.

Konie przebywając na słońcu poca się tracąc wodę i elektrolity. Warto więc do wody dodać dodatek paszowy Hydra Star, który uzupełni utracone wraz z potem chlor, sód i potas. Aby koń chętnie pił wodę z dodatkami warto go wcześniej do tego przyzwyczaić. 

  1. CHŁODZENIE

W upalne dni kąpiel będzie dla koni prawdziwą przyjemnością - nie tylko usunie kurz i pot ale da również tak przyjemne w te dni orzeźwienie. Pamiętajmy żeby robić to stopniowo przyzwyczajając konia do chłodu. Nadmiar wody usuwamy ściągaczką - czynności powinno się powtórzyć a po kąpieli należy przez chwile oprowadzić konia stępem (najlepiej w cieniu) 

Woda powinna byc chłodna ale nie lodowata aby uniknąć wystąpienia szoku termicznego. Jesli zdecydujemy się na kąpiel pielegnacyjną warto skorzystac z jednego z szamponów Black Horse dobierając go do potrzeb swojego konia. 

  • White Gloss - przeznaczony jest dla koni o jasnej okrywie włosowej
  • Keratin Bath - polecany jest dla koni o ciemnej sieści, dla włosa wymagającego wzmocienia i nabłyszczenia
  • Conditioning Shampoo - polecany jest do akżdego typu włosia, także w przypadku problemów łupiezowych lub innych zmian skórnych
  1. JAZDY I TRENINGI

Dla koni będących w stałym treningu, przerwa w jazdach ze względu na upalne dni  nie jest ani możliwa ani korzystna. Aby ułatwić koniom prace w tak trudne dni możemy zastosować się do następujących wskazówek:

  1. Jazdy powinny odbywać się w godzinach porannych lub wieczornych. 
  2. Jeśli koń startuje w zawodach i może się zdarzyć że jego kolej przypadnie w godzinach największego upału powinniśmy stopniowo przyzwyczajać go do pracy w upalne dni i bardzo dokładnie obserwować zwierzę.
  3. W miarę możliwości treningi należy skrócić
  4. Należy zrezygnować ze sprzętu,  który nie jest niezbędny (polarowe owijki i podkładki można zastąpić cienkimi, oddychającymi ochraniaczami a grube czy duże czapraki wyciętymi na kształt siodła.
  5. Ważna jest ochrona przed owadami, których ugryzienia i brak możliwości "odgonienia się" stresują konia i powodują dodatkowe nerwowe pocenie. Pot natomiast utrudnia wentylację i chłodzenie skory zwierzęcia.
  6. Po dużym wysiłku i jeśli koń bardzo sie spocił możemy uzupełnić elektrolity - należy jednak pamiętać ze zastosowanie ich zwiększa pragnienie i koń musi mieć zapewniony dostęp do wody. W większości przypadków wystarcza jednak kostka soli którą koń powinien mieć zawsze zawieszaną w boksie aby mieć do niej swobodny dostęp.

Należy pamiętać że zagrożeniem są zarówno odwodnienie jak i oparzenia słoneczne, które mogą prowadzić do obrzęków, wysięków i uszkodzeń skory. Zwłaszcza narażone są na nie konie z różową skorą i jasną sierścią.

Należy również zadbać o ochronę  przed owadami, które nie tylko sprawiają ze relaks na padoku jest dla konia niemożliwy ale także poprzez ugryzienia mogą prowadzić do podrażnień skory a nawet alergii. Warto zaopatrzyć się w spraye odstraszające owady jak również derki siatkowe i osłony na oczy.

Szczególnej troski latem wymagaja końscy seniorzy. Trudniej im bowiem z związku z wiekiem schłodzić organizm. 

Nazwa projektu: Opracowanie strategii biznesowej firmy Black Horse sp. z o.o.Nazwa beneficjenta: Black Horse Sp. z o.o. Wartość projektu: 150 000 PLN. Wartość dofinansowania: 75 000 PLN  Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Nazwa projektu: Internacjonalizacja firmy Black Horse na rynkach międzynarodowych. Nazwa beneficjenta: Black Horse Sp. z o.o. Wartość projektu: 349 070,06 PLN. Wartość dofinansowania: 296 709,55 PLN. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020